Jun – jaki to miesiąc? Poznaj nazwy miesięcy po angielsku!

Często zdarza się, że spotykamy się z nazwami miesięcy w języku angielskim, zwłaszcza podczas planowania podróży czy czytania międzynarodowych wiadomości. Może się zdarzyć, że nie rozpoznajemy od razu skrótu “Jun”, ale właściwie jaki to miesiąc? Przedstawiamy przegląd nazw miesięcy po angielsku, dzięki któremu już nigdy nie będziesz miał wątpliwości!

Miesiące po angielsku – od czego zacząć?

Jestem pewien, że wielu z nas zastanawia się czasami nad tym, jak brzmią nazwy miesięcy po angielsku. W końcu wydzwanianie z kalendarza w języku obcym może być nieco kłopotliwe, gdy nie znamy dobrze słownictwa. Zaczniemy więc od rozwikłania zagadki dotyczącej tego, który miesiąc oznacza Jun. Otóż Jun jaki to miesiąc? Jun po angielsku oznacza czerwiec! Teraz, gdy już znamy tę odpowiedź, przyjrzymy się pozostałym miesiącom i ich angielskim odpowiednikom.

Styczeń czyli January

Jan jaki to miesiąc? Jest to skrót od stycznia, który w transkrypcji na angielski brzmi jako January. Swoją nazwę wyprowadza od imienia rzymskiego boga Janusa, który był opiekunem nowych początków, drzwi i przejść. Stąd też styczeń jako początek nowego roku!

Luty – a w angielskim February

Gdy napotkamy na skrót “Feb“, należy wiedzieć, że odnosi się on do lutego, czyli February w angielskim. Ten miesiąc swoją nazwę zawdzięcza rzymskiemu wyrazowi “februare”, co oznacza “oczyszczać”. W starożytnym Rzymie lutego poświęcono obchodom oczyszczającym.

Kolejnym miesiącem – marzec, czyli March

Marzec to kolejny miesiąc, który warto poznać w angielskim. Brzmi on po prostu March. Jest to miesiąc, który zazwyczaj kojarzony jest z nadejściem wiosny, kiedy to ludzie cieszą się dłuższymi dniami i cieplejszymi temperaturami.

April – jaki to miesiąc?

Zgadza się, to kwiecień! W języku angielskim to miesiąc o nazwie April. Choć fakt dokładne pochodzenie nazwy tego miesiąca nie jest rozstrzygnięte, wielu historyków uważa, że pochodzi ona od łacińskiego słowa “aperire”, którego znaczenie to “otwierać”. Odnosi się to do faktu, że w kwietniu drzewa zaczynają się rozkwitać i przyroda budzi się do życia.

Maj jako May i JUN!

Maj to piąty miesiąc roku, dobrze znany z długich weekendów i święta pracy. W wersji angielskiej brzmi on May. No i oczywiście mamy naszego Juna! Jak wspominałem wcześniej, Jun jaki to miesiąc to czerwiec, a w angielskim nazywa się on June.

Letnie miesiące: July i August

Gdy przed nami lato, potrzebujemy jeszcze wiedzieć, że july jaki to miesiąc – to lipiec, czyli July po angielsku. Potem mamy sierpień – August, który swoją nazwę zawdzięcza rzymskiemu cesarzowi Oktawianowi Augustowi.

Wrzesień, październik i listopad – jesienny tryptyk

Jesienne miesiące to już kolejne nazwy do zapamiętania – mamy wrzesień, który w języku angielskim to September; październik, czyli October; oraz listopad, który odpowiada angielskiemu November.

Grudzień a’la December

I wreszcie, na zakończenie tego przeglądu nazw miesięcy, mamy grudzień, który po angielsku brzmi December. Nazwa tego miesiąca pochodzi od łacińskiego słowa “decem”, co oznacza “dziesięć”. Początkowo grudzień był bowiem dziesiątym miesiącem w rzymskim kalendarzu.

W ten sposób mamy już całą listę miesięcy po angielsku. Mam nadzieję, że teraz już rozwiązaliśmy wszelkie wątpliwości dotyczące tego, jun jaki to miesiąc, oraz poznaliśmy nazwy wszystkich pozostałych miesięcy w języku angielskim. Biorąc to pod uwagę, myślę, że już nigdy nie będziemy mieli problemów z nazwami angielskimi miesięcy czy zrozumieniem ich skrótów!

Wszystko, co musisz wiedzieć o nazwach miesięcy w języku angielskim

Nie ma co ukrywać, że wiele osób zastanawia się nad tym, jak nazywają się po angielsku poszczególne miesiące. Oto kilka kluczowych informacji, które pomogą Ci rozwikłać tę zagadkę: Jun to czerwiec po angielsku, czyli June, natomiast Jan to skrót od stycznia, tłumaczonego na angielski jako January. Co więcej, Januar również oznacza styczeń. July to lipiec, a Feb to skrót od lutego, czyli February w pisowni angielskiej. Jeśli spotkasz się z nazwami April i Jul, to już wiesz, że to odpowiedniki kwietnia oraz lipca.

A zatem cała nazewnictwo miesięcy po angielsku prezentuje się następująco: styczeń to January, luty to February, marzec to March, kwiecień to April, maj to May, czerwiec to June, lipiec to July, sierpień to August, wrzesień to September, październik to October, listopad to November, a grudzień to December. Oto wszystko, co potrzebujesz wiedzieć, żeby z łatwością poruszać się w świecie angielskich nazw miesięcy i ich skrótów.

Udostępnij ten artykuł
Skopiuj URL
Prev Post

Neurologia: czym się zajmuje i jak wpływa na nasze zdrowie?

Next Post

“Kiedy dziecko może zacząć siadać? Poradnik dla rodziców 3-6 miesięcznych maluchów”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next